Finále protidrogové kamapně vietnamské komunity úspěšně vyvrcholilo ve Vyšším Brodu

2. 12. 2013

V pondělí dne 2. 12. 2013 v Hotelu Šumava ve Vyšším Brodu vyvrcholila protidrogová kampaň vietnamsko-české protidrogové ligy.

Poslední seminář STOP DROGÁM, který uspořádala Vietnamsko-česká protidrogová liga ve spolupráci s Velvyslanectvím Vietnamské socialistické republiky v ČR, Ministerstvem vnitra, Policií ČR, Svazem Vietnamců v ČR, Asociací Čechů vietnamského původu, Česko-vietnamskou společností a dále s magistrátem města České Budějovice a Jihočeským krajem se konal toto pondělí.

Semináře se zúčastnili: první tajemník a vedoucí kanceláře Velvyslanectví Vietnamské socialistické republiky v ČR JUDr. Tran Quang Hai, první tajemník Velvyslanectví Vietnamské socialistické republiky v ČR Ing. Nguyen Kim He, předseda Svazu Vietnamců Jihočeského kraje pan Bui Ngoc Bich, ředitel Národní protidrogové centrály Policie ČR vrchní rada plk. Mgr. Jakub Frydrych, ředitel odboru obecné kriminality Policie ČR v Jihočeském kraji plk. Ing. Radomír Heřman, protidrogový koordinátor za Jihočeský kraj Mgr. Marek Nerud, protidrogový koordinátor za město České Budějovice Mgr. David Kostohryz, starosta města Vyšší Brod Ing. Milan Zálešák, jenž převzal nad celou akcí záštitu, dále supervizor projektu a předseda Asociace speciálních pedagogů ČR PaedDr. Jiří Pilař, ředitel Vietnamsko-české protidrogové ligy pan Karel Šebek se tentokrát bohužel nemohl zúčastnit (přejeme mu pevné zdraví!), předseda Česko-vietnamské společnosti PaedDr. Miloš Kusý a celá řada dalších významných hostů.

Mimořádný význam měla tato konference v tom, že se konala v příhraniční oblasti pár kilometrů od státní hranice. Tedy v místě, kde bydlí silná vietnamská komunita. Bylo to poprvé, kdy tolik významných osobností státní správy a samosprávy se dostavilo do tohoto odlehlého kouta naší republiky. Díky velikému úsilí místní vietnamské komunity se podařilo celý seminář výborně připravit. Za toto jim patří oprávněné poděkování.

Účastníci vyslechli odborné semináře s tématikou prevence drogové kriminality a získali tak ucelený přehled o tom, v jakých oblastech jejich života jim případná účast na této činnosti může přinést problémy. V bouřlivé diskusi pak přítomní Vietnamci vyjadřovali své přání zbavit se těch, kteří prodávají či vyrábí drogy. Deklarovali, že jim je jasné, že obchod s drogou není tím správným obchodem a uváděli i takové případy, kdy jim úřady zavřely tržiště z důvodu výskytu drog. Někteří naléhaly na zvýšení trestů pro pachatele drogové kriminality. Na jejich otázky jim přítomní odborníci odpovídali. Každý z účastníku si pak při odchodu vzal tašku se všemi informačními materiály včetně metodické příručky, která informuje o problematice drogové závislosti a dalších úskalích a to jak v češtině tak ve vietnamštině.

Přítomní zástupci vietnamské komunity poděkovali organizátorům za uspořádání takovéto úspěšné akce a vyjádřili přání, aby se konaly častěji.

Dobrý pocit všech organizátorů pak nezkazil ani pochmurný návrat domů v mlze a náledí.

PaedDr. Miloš Kusý