PROHLÁŠENÍ ČESKO-VIETNAMSKÉ SPOLEČNOSTI

Pokud se bude jednat o trestní stíhání třech příbuzných utonulých vietnamských chlapců počkáme na pravomocné rozhodnutí soudu a v případě odsouzení požádáme pro všechny o udělení milosti prezidenta republiky. Byli již potrestáni tím nejvyšším trestem, úmrtím obou chlapců. Byli jsme na pohřbu obou chlapců a viděli jsme obrovský žal a zármutek, nesmírnou lidskou bolest i utrpení všech příbuzných.

                                  Marcel Winter
                                  Čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti

Celý příspěvek

VIETNAMCI V HANOJI OSLAVILI 100 LET VZNIKU NAŠEHO STÁTU

Vietnamci tradičně oslavili v Hanoji státní svátek vzniku Československa. Všechny je sdružuje velká a upřímná láska i vděčnost k České i Slovenské republice, kde v minulosti přes 206 tisíc Vietnamců studovalo nebo pracovalo. Tím je Vietnam specifický a mimořádný pro naši vlast a naši vládní činitelé, politici, poslanci a senátoři by si to měli uvědomit. Vietnam je 95 milionovou zemí našich přátel, nikoliv bezpečnostním rizikem prvního řádu pro ČR, jak to nesprávně letos v červnu uvedl v Parlamentu poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek. Vietnamští kriminálníci musí být potrestáni, ale není možné trestnou činnost několika Vietnamců paušalizovat na všechny Vietnamce a Čechy vietnamského původu žijící u nás, nebo na všechny Vietnamce ve Vietnamu, kteří mají zájem legálně u nás pracovat jako kmenoví zaměstnanci u českých výrobců. Proto veřejně žádáme o zrušení nesmyslného a diskriminačního zákazu vydávání pracovních víz pro Vietnamce, protože navíc vážně poškozuje ekonomiku ČR.
Marcel Winter
Čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti
  

SKANDÁL: HACKEŘI PROLOMILI SYSTÉM UDĚLOVÁNÍ VÍZ NA MZV ČR!

Již od roku 2009 jsme si několikrát stěžovali na MZV na špatnou vízovou politiku ČR ve Vietnamu. Později zavedený Visapoint měl většinou všechny termíny k návštěvě konzulátu stále obsazené, ale za poskytnutý úplatek zprostředkovatelům se okamžitě uvolnil termín a za další úplatek zprostředkovatelům byla jejich žádost o pracovní vízum do ČR schválena. Vietnamci a jejich rodiny se nesmírně zadlužili, neboť si na velký úplatek až 18 000 USD pro zprostředkovatele vypůjčili tuto částku od bank ve Vietnamu a jako ručení poskytli své domy i byty. Zprostředkovatelé jim zatajili, že u nás nemají prakticky možnost za dva roky legální práce si z výdělku dluh u vietnamských bank uhradit. V letech 2006 až 2009 dostalo vízum na práci v ČR téměř deset tisíc Vietnamců, kteří neuměli česky a neměli odpovídající vzdělání, ale všichni u nás dostali živnostenské listy. Ročně se na úplatcích pro zprostředkovatele za zařízení víz do ČR vybrala ve Vietnamu v přepočtu až 1 miliarda Kč. Kdo zprostředkovatelům zaplatil, ten vízum dostal. Proti tomuto obrovskému zadlužování Vietnamců s podezřením na korupci jsme několikrát podali stížnost premiérům i MZV, ale bez odezvy. Stále jsme i v televizích slyšeli odpověď na naši kritiku zejména od bývalého ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka, že BIS nikdy nic nezákonného na konzulátu velvyslanectví ČR v Hanoji nezjistila a proto je s vízy vše v pořádku.

Celý příspěvek

UPŘÍMNOU SOUSTRAST

Ve věku 61 let zemřel ve vojenské nemocnici v Hanoji prezident Vietnamu pan Tran Dai Quang (12.10.1956 – 21.9.2018). Funkci prezidenta Vietnamu vykonával od roku 2016. V červnu 2017 se v Hanoji setkal s prezidentem ČR Milošem Zemanem. Jménem Česko-vietnamské společnosti vyjadřujeme rodině vietnamského prezidenta, Vietnamu a všem Vietnamcům hlubokou a upřímnou soustrast.

PaedDr. Miloš Kusý Marcel Winter
Předseda ČVS Čestný předseda ČVS

PROTESTUJEME PROTI PAUŠÁLNÍ DISKRIMINACI VIETNAMCŮ

Firmám v ČR chybí přes 330 000 pracovníků a proto mnozí výrobci musí odmítat nové zákazníky, ale někdy ztrácejí i stávající zákazníky, protože z důvodu nedostatku pracovníků nemohou splnit jejich zvýšené požadavky. Slovenský premiér Peter Pellegrini nařídil zrychlit a zjednodušit přijímání pracovníků z tzv. třetích zemí, včetně Vietnamu, aby slovenské firmy mohly vyhovět zvýšeným požadavkům zahraničních zákazníků. Vláda ČR k nám zakázala příchod pracovitých Vietnamců i když legálně pracují ve 40 zemích světa a Vietnam nám oficiálně již v roce 2016 nabídnul v této věci pomoc i spolupráci.

Celý příspěvek

ZÚČASTNILI JSME SE OSLAVY 73. VÝROČÍ SAMOSTATNOSTI VIETNAMU

Ve středu 5. září jsme se zúčastnili oficiální oslavy 73. výročí samostatnosti
Vietnamu, která se konala v pražském hotelu Hilton.
Na fotografii jsou zleva: Autor velkého Česko-vietnamského slovníku Nguyen Quyet Tien, výkonný místopředseda ČVS Jaroslav Vítek, čestný předseda a tiskový mluvčí ČVS Marcel Winter, proděkan Fakulty ekonomických studií VŠFS Radim Valenčík, předseda ČVS Miloš Kusý a přední vietnamistka i spoluautorka slovníku Iva Klinderová. Velmi krásné bylo setkání s mnoha vietnamskými přáteli.
Marcel Winter
Čestný předseda ČVS

Celý příspěvek

BLAHOPŘEJEME VIETNAMU K 73. VÝROČÍ SAMOSTATNOSTI!

Dne 2. září slaví Vietnam 73. výročí své samostatnosti. Gratulujeme a blahopřejeme všem Vietnamcům k tomuto významnému výročí. Zejména mladá vietnamská generace si musí uvědomit i ctít mnohaletý hrdinný boj Vietnamců za svobodu. Hodně trvalého míru, zdraví, štěstí a úspěchů!

PaedDr. Miloš Kusý
Předseda Česko-vietnamské společnosti

Marcel Winter
Čestný předseda Česko-vietnamské společnosti Celý příspěvek