PASIVNÍ OBCHODNÍ BILANCI ČR S VIETNAMEM LZE ZLEPŠIT AŽ MPO I MZV ODSTRANÍ SVÉ CHYBY

94 milionový Vietnam je velmi perspektivní rozvíjející se země, kde má ČR mnoho přátel a žije v ní přes 200 tisíc lidí jenž hovoří česky, neboť u nás v minulosti studovali. Ke zlepšení obchodní bilance ČR s Vietnamem je nutné, aby ministerští úředníci na MPO a MZV si konečně nechali poradit od nás, co se teritoriálním marketingem i akviziční obchodní praxí ve Vietnamu věnujeme již více jak 20 let.
Mnohé proexportní aktivity ČR ve Vietnamu, které by sloužily a pomáhaly českým firmám lze dokonce hradit z programů EU, ale ani tento fakt zatím vůbec nedonutil zodpovědné státní úředníky k inovaci a větší flexibilitě své práce ku prospěchu naší ekonomiky. Například již 14 roků marně žádám MPO, aby ČR otevřela v Hanoji a v Hočiminově Městě svůj „Český dům“, ve kterém by byly místnosti pro jednání našich podnikatelů s vietnamskými partnery, ale byla tam i nabídková prodejna českých výrobků i výstava modelů českých technologií, trvalá výstava propagující turistiku v ČR, restaurace s českými jídly, ubytování pro naše podnikatele a pro vietnamské zájemce i knihovna s českou beletrií i našimi časopisy Vietnam nepoptává, do Vietnamu létá celý svět nabízet a proto je nutná větší účast českých výrobců a exportérů na největších vietnamských prodejních veletrzích. V ČR je velmi málo aktuálních informacích o vypsaných výběrových řízeních i když tyto informace jsou denně zveřejňovány ve vietnamském tisku, například ve Vietnam News. Velmi málo znalostí u našich podnikatelů je v oblasti vietnamského obchodního zákoníku, či letitých obchodních zvyklostí a mnozí si také neuvědomují, že ve Vietnamu obchod není jen business.
Je tragédií když jednáte s česky mluvícími vietnamskými podnikateli neboť se chcete s nimi u nás setkat a oni vám již 10 roků říkají, že se s vámi velmi rádi sejdou, ale v Berlíně, Vídni, Budapešti nebo ve Varšavě. Odůvodňují to i majitelé vietnamských soukromých firem s 30 tisíci zaměstnanci tím, že oni dostanou vízum na cestu za podnikateli na velvyslanectví SRN v Hanoji za 5 dnů a bez problémů, ale na našem konzulátu v Hanoji to trvá i 3 měsíce i déle a musí dokládat i výpis ze svého trestního rejstříku, který každý Vietnamec dostane jen v místě svého bydliště a nikoliv tam, kde žije. Již 10 let celoročně vietnamští podnikatelé navštěvují Evropu. Přiletí do Německa, dále navštíví podnikatele ve Francii, Rakousku, Maďarsku a v Polsku. Prostě na jiných ambasádách v Hanoji umí rychle rozeznat kdo je majitel firmy a kdo je vietnamský nezaměstnaný. Našemu MZV prostě chybí flexibilita. Je také nutné personálně posílit náš konzulát v Hanoji a otevřít konzulát ČR i v Hočiminově Městě, aby Vietnamci nemuseli jezdit na konzulát ČR až do vzdálené Hanoje. Hlavně musí ČR zlepšit svoji vízovou politiku ve Vietnamu. Je absurdní, když se podaří vietnamskému žadateli o vízum odevzdat svoji žádost a místo zákonem garantované doby na odpověď je tato doba prodlužována na déle jak 120 dní a žadatelé slyší stereotypní odpověď „čekejte“. Je doslova šokem a velkou ostudou ČR ve Vietnamu, když za rok se nepodařilo získat víza pro 26 vietnamských maturantů, kteří byli po zkouškách řádně přijati ke studiu na státní VOŠ stavební ve Vysokém Mýtě a chtěli uhradit na první dva roky předem školné, ubytování i stravování. Velmi špatná vízová politika ČR ve Vietnamu zahrnující i mnohaletou praktickou nemožnost získat na Visapointu termín k návštěvě konzulátu ČR v Hanoji mají negativní vliv na vzájemné obchodní vztahy a tyto nedostatky musí MZV rychle napravit, neboť dosavadní nedobrý stav škodí ekonomice ČR. Stávající situace s vízy do ČR totiž odrazuje vietnamské podnikatele i investory a to je nutné si uvědomit.
Vítám snahu pana prezidenta Miloše Zemana o zřízení přímé letecké linky z Prahy do Hočiminova Města, neboť by to velmi účinně pomohlo k rozšíření turistického ruchu, ale také podnikatelům a ekonomice obou zemí.
Je proto nutné konečně nahradit v zodpovědných státních úřadech teoretiky lidmi z praxe a neposlouchat rádobyrady těch, co navštívili Vietnam jednou a za 14 dní pobytu strávili týden u moře, ale po návratu do ČR se vydávají za odborníky na Vietnam, dělají přednášky pro podnikatele o Vietnamu a úspěšně leští kliky na ministerstvech. Za 48 návštěv Vietnamu i díky mému 8 měsíčnímu bydlení v Hanoji jsem některé takové „odborníky“ poznal a vím, že tito lidé svým amatérismem škodí naší obchodní bilanci s Vietnamem a tím také ekonomice ČR i když si to možná ani neuvědomují. Vietnam musí výrazně zlepšit podmínky a právní ochranu pro naše investory a jsem rád, že to těsně před návštěvou prezidenta Miloše Zemana veřejně slíbil vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc. Na obou stranách je co napravovat a proto děkuji panu prezidentovi Miloši Zemanovi při jeho konkrétní iniciativní jednání ve Vietnamu.
Marcel Winter
Předseda Česko-vietnamské společnosti
Web podnikatelsko-ekonomického časopisu Prosperita:

PŘEDSEDA ČVS HOVOŘIL O CESTĚ PREZIDENTA ČR DO VIETNAMU V ČT 24

V neděli 4. června 9 minut hovořil předseda ČVS Marcel Winter na ČT 24 v pořadu „Studio ČT 24“ o cestě prezidenta Miloše Zemana do Vietnamu, ale také o současném Vietnamu i o problémech Vietnamců s vízy do ČR. Rozhovor s Marcelem Winterem je od 216 minuty odpoledního pořadu do 225 minuty, tedy od 17,38 hodin do 17,47 hodin. Pro přehrání si klikněte na:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/217411058070604 a nastavte si časový údaj pořadu na 17,38 hodin, nebo na 216 minutu pořadu.

NOVÝ VELVYSLANEC VIETNAMU U NÁS PŘEDAL PREZIDENTOVI ČR SVÉ POVĚŘOVACÍ LISTINY

V úterý 23. května předal nový mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Vietnamské socialistické republiky v ČR J.E. pan Ho Minh Tuan své pověřovací listiny prezidentovi ČR panu Miloši Zemanovi. Naše celostátní Česko-vietnamská společnost přeje novému velvyslanci Vietnamu v ČR hodně zdraví, mnoho úspěchů a příjemný pobyt v Praze.

Marcel Winter
Předseda Česko-vietnamské společnosti

PŘEDSEDA ČVS PŘEDNÁŠEL O VIETNAMU A VIETNAMCÍCH NA DIPLOMATICKÉM FÓRU ŠMVV V PRAZE

O Vietnamu a Vietnamcích přednášel 27. dubna předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter v rámci Diplomatického fóra III. Euroasijského dne na Škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze. Cílem jeho přednášky bylo předat studentům informace o současném rozvíjejícím se Vietnamu, dále o životních prioritách Vietnamců žijících, studujících a pracujících v ČR, ale také předat své praktické zkušenosti ze 48 návštěv Vietnamu i z téměř ročního bydlení v Hanoji. Informoval studenty i o zvyklostech ve Vietnamu. Čím více pravdivých a praxí ověřených informací o Vietnamu i o Vietnamcích u nás žijících naše mladá generace studentů dostane, tím lépe vietnamské komunitě u nás porozumí. Tím se také omezí paušalizace negativních činností pouze některých vietnamských jednotlivců na celou vietnamskou komunitu a podpoří se zájem poznat překrásný Vietnam, zemi úsměvů a našich přátel, na vlastní oči. Studenti renomované školy, která má i obor diplomatické služby, ocenili přednášku Marcela Wintera velkým upřímným a dlouhým potleskem.
PaedDr. Miloš Kusý
Místopředseda ČVS

Celý příspěvek

PŘEDSEDA ČVS HOVOŘIL 13. 4. V ČESKÉ TELEVIZI

Dne 13. dubna hovořil předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter v
České televizi o jednání s předsedkyní Národního shromáždění Vietnamu J.E. paní Nguyen Thi Kim Ngan i o česko-vietnamských obchodních vztazích, v pořadu „Studio ČT 24“:
Česká televize – ČT 24 – pořad Studio ČT 24 – čtvrtek 13. 4. 2017 v 15,47 hodin.
.
Dobry den pane predsedo CVS. Vy jste fakt uzasny, perfektne jste mluvil, myslim ze cesky predstavitele uz musi konecne poslouchat a vedet o tom co jste mluvil na CT 24. Doufam ze diky vam bude lepsi situace a život pro vietnamske obcany v CR, co se tyka pracovni viza a studujini viza do CR.
Moc vam dekuji a preji vam hodne zdravi a stastny zivot.
Pham Van Dam. Z Brna.

PŘEDSEDKYNĚ NÁRODNÍHO SHROMÁŽDĚNÍ VIETNAMU PŘIJALA DELEGACI ČVS

Při zahájení své oficiální návštěvy ČR přijala již ve středu 12. dubna dopoledne předsedkyně Národního shromáždění Vietnamu (vietnamského Parlamentu) delegaci Česko-vietnamské společnosti. Velmi přátelského a konstruktivního jednání s J.E. paní Nguyen Thi Kim Ngan se zúčastnili se mnou výkonný místopředseda ČVS Ing. Jaroslav Vítek, MBA a místopředseda ČVS PaedDr. Miloš Kusý. Paní předsedkyně vietnamského Národního shromáždění se velmi zajímala o aktivity naší celostátní Česko-vietnamské společnosti, zejména ji zaujal náš pilotní zkušební vzdělávací i personální projekt „Vy pomůžete nám  a my pomůžeme vám“. Informoval jsem ji o našich problémech s dokončením projektu, zejména s Visapointem a také s udělením studijních víz pro vietnamské maturanty, kteří byli po zkouškách řádně přijati ke studiu na státní VOŠ stavební ve Vysokém Mýtě, ale také o potížích s pracovními vízy pro praktickými zkouškami v Hanoji našimi kolektivními členy českými výrobci a exportéry Triolou a.s. Praha a Svitapem J.H.J. s.r.o. Svitavy vybrané kmenové pracovníky i pracovnice.

Celý příspěvek