ZÚČASTNILI JSEM SE AKCE „VIETNAMSKO-ČESKÝ LASKAVÝ DOMOV“

Dne 8.listopadu jsme se v Praze zúčastnili akce organizace „Vietnamsko-český laskavý domov (MAI AM VIET SEC)“. Naši Česko-vietnamskou společnost (ČVS) na této akci zastupovali čestný předseda ČVS Marcel Winter a člen předsednictva ČVS PhDr. Jiří Šíma, Dr.Sc., kteří se setkali s mnoha vietnamskými i českými přáteli. Čestný předseda ČVS Marcel Winter přednesl pozdravný projev ve kterém zdůraznil, že laskavý domov dělají ti, kteří mají laskavé srdce a poděkoval všem členům i spolupracovníkům této organizace za jejich záslužnou práci.
PaedDr. Miloš Kusý
Předseda Česko-vietnamské společnosti

Celý příspěvek

VÝZVA VŠEM ORGANIZACÍM A SPOLKŮM VIETNAMCŮ V ČR: LÉPE A TRVALE SEZNAMUJTE VEŘEJNOST S VAŠIMI AKCEMI!

Vážení vietnamští přátelé!
Mrzí mne, že když se mnou hovoří mnozí novináři a redaktoři médií, tak stále uvádí, že vietnamská komunita v ČR je uzavřená a ptají se mne proč. Vždy jim vysvětluji, že to vůbec není pravda, protože mnoho kulturních, sportovních i společenských akcí Vietnamců u nás navštěvují také čeští občané. Hlavním nedostatkem je, že zveřejnění dvakrát nebo třikrát za rok nějaké akce v regionálním tisku, či v místním zpravodaji, neinformuje veřejnost v celé České republice. A proto mnoho opravdu vynikajících akcí vietnamské komunity u nás zůstává pro celostátní veřejnost utajeno, což je velká škoda. Například o každoročních darech Vietnamců pro české seniory v domovech důchodců, nebo o pomoci školám, ale i o charitě, vzdělávacích a kulturních akcích, akcích pro děti, či o tenisových, fotbalových a golfových turnajích.
Celostátní sdělovací prostředky u nás (ČTK, tisk, rozhlasy, televize) proto mají nedostatek aktuálních informací. Již před 10 roky jsem žádal, aby Svaz Vietnamců v ČR ve spolupráci se všemi svými regionálními organizacemi vypracoval a zveřejnil vždy předem čtvrtletní nebo pololetní seznam akcí, pořádaných Vietnamci v celé České republice i s kontakty na pořadatele. Zejména televize potřebují znát termín i obsah akce nejméně 14 dní předem, stejně tak týdeníky a celostátní časopisy. Dnes o to naléhavě žádám znovu, protože pořádáte celý rok mnoho příkladných, krásných a vynikajících akcí po celé ČR, ale naprostá většina české veřejnosti, včetně celostátních médií o nich vůbec nic neví. 

Celý příspěvek

VIETNAM PŘEVZAL PŘEDSEDNICTVÍ ASEAN PRO ROK 2020

Dne 4. listopadu závěrem summitu ASEAN 35 předal předseda vlády Thajského království Prayut Chan-o-cha žezlo prezidenta sdružení zemí Jihovýchodní Asie ASEAN předsedovi vlády Vietnamu Nguyen Xuan Phucovi. Premiér Vietnam Nguyen Xuan Phuc v rámci slavnostního předání uvedl, že Vietnam si pro ASEAN 2020 zvolil soudružnost a aktivní přizpůsobení, ale také posílení solidarity, jednoty a ekonomických vazeb.
V ASEAN žije přes 600 milionů obyvatel a proto země sdružení ASEAN společně tvoří velmi významnou, silnou i perspektivní ekonomiku. EU má velký zájem o hospodářskou spolupráci s ASEAN.
Marcel Winter
Čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti

Celý příspěvek

PREMIÉŘI ČESKÉ REPUBLIKY A VIETNAMU SE SETKALI V TOKIU

PREMIÉŘI ČESKÉ REPUBLIKY A VIETNAMU SE SETKALI V TOKIU
Premiér České republiky Andrej Babiš a premiér Vietnamu Nguyen Xuan Phuc se setkali a jednali spolu 22. října v Tokiu, po ceremoniálu uvedení 126. japonského císaře Naruhita na trůn. Moc děkujeme za pokračování jednání obou premiérů. Po setkání i jednání na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu a po letošní dubnové oficiální návštěvě premiéra Nguyen Xuan Phuce v Praze (při které jsme také s premiérem Vietnamu jednali), je to již třetí pracovní setkání a jednání obou premiérů. A to je vynikající!
Marcel Winter
Čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti

PREMIÉŘI ČR A VIETNAMU BUDOU SPOLU JEDNAT NA CEREMONIÁLU V JAPONSKU

Premiér Andrej Babiš se setká a bude jednat se svým vietnamským protějškem Nguyen Xuan Phucem v Tokiu. Císař Narushito, který je 126 japonským císařem, zahájí říšskou éru Reiwa slavnostním ceremoniálem dne 22. října. Na této významné akci se setkají a budou spolu jednat premiéři České republiky a Vietnamu. Naváží tak na svá předchozí společná bilaterální jednání letos 17. dubna v Praze a před rokem na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Určitě projednají realizaci zahájení první přímé letecké linky Praha-Hanoj, která má zahájit svoji činnost již v prvním čtvrtletí příštího roku a další větší vzájemnou hospodářskou spolupráci. Přejeme oběma premiérům hodně úspěchů a porozumění při jednání v Tokiu!
Marcel Winter
Čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti

Celý příspěvek

ŠŤASTNÉ HŮLKY V JINDŘICHOVĚ HRADCI

Akce „Štastné hůlky“ v Jindřichově Hradci zpestří sváteční oslavy vzniku samostatného československého státu. Dne 28. října uspořádají Vietnamci v Jindřichově Hradci (Viet-Ňamci z.s.) kurz zacházení s jídelními hůlkami a soutěž jednotlivců v ovládání hůlek, v jindřichohradecké restauraci Viet-Ňam. Akci organizuje Šon Chung, člen Česko-vietnamské společnosti. Je to vynikající příklad pro všechny vietnamské restaurace u nás, protože mnoho lidí má zájem naučit se správně jíst hůlkami, neboť chutná a zdravá vietnamská gastronomie je velmi oblíbená a také řada našich občanů se chystá na dovolenou nebo na služební cestu do Asie, zejména také do překrásného Vietnamu.

Marcel Winter

Čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti Celý příspěvek

PŘÍMÉ LETY Z PRAHY DO HANOJE JIŽ ZAČÁTKEM ROKU 2020

Vietnamský letecký dopravce Bamboo Airways oznámil, že zahájí přímé lety z Prahy do Hanoje a zpět v prvním čtvrtletí příštího roku, za pomoci svých letadel Boeing 787-9 Dreamliner. Společnost Bamboo Airways plánuje provozovat týdně tři zpáteční lety spojující hlavní města České republiky a Vietnamu, což využijí naši turisté, podnikatelé i Vietnamci u nás žijící. Přímá letecká linka vzájemně prohloubí a zlepší hospodářskou spolupráci, turistický ruch a rodinné návštěvy vietnamské komunity. Na zjednodušení i urychlení cesty pro návštěvu svých dětí a vnoučat v ČR se moc těší dědečkové i babičky bydlící ve Vietnamu, ale také naši senioři mající zájem o turistickou návštěvu Vietnamu.
Marcel Winter
Čestný předseda Česko-vietnamské společnosti